Działania profilaktyczne a znamiona na ciele

Posiadanie wszelkiego typu znamion na skórze ciała nie jest niczym zadziwiającym. Ludzi predysponowanych do występowania tego rodzaju znamion jest całe mnóstwo. Zazwyczaj nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi, dlatego że nie wydaje nam się, żeby te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały jakieś znaczenie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona warto dobrze dbać, wskutek tego nie zmienią się one w znamiona złośliwe, czyli w raka naskórka. Co wskazane jest wiedzieć w związku z tym o profilaktyce tego typu znamion?

Systematycznie wykonuj badania

Regularna kontrola znamion ma bardzo duże znaczenie. Samodzielna profilaktyka jest niesamowicie istotna – należy samemu sprawdzać własną skórę, przede wszystkim obserwując znamiona i sprawdzając czy zmienił się ich kolor. Na dokładną kontrolę, między innymi 2 bądź raz w roku trzeba pójść do lekarza specjalisty dermatologa, który z użyciem profesjonalnego przyrządu zbada znamiona. Dermatoskop, gdyż to o tym urządzeniu mowa, pozwala obejrzeć zmiany w właściwym powiększeniu, przez to właśnie możliwe jest ich niezmiernie precyzyjne zbadanie i zweryfikowanie czy koniecznością będzie usuwanie znamion. Ważne jest ponadto to, iż dermatoskop to ogólnie mówiąc urządzenie z pamięcią, każde badanie jest zapisane w pamięci urządzenia, a w efekcie dermatolog na każdej wizycie może zestawić wyniki badań i co za tym idzie stwierdzić, czy zmiana w rzeczywistości uległa powiększeniu czy zmieniła zabarwienie.

Zlikwidowanie znamienia
Czasami konieczne jest pozbycie się znamienia ze skóry – taką rekomendację powinien wydać lekarz. Najczęściej usuwanie znamion jest realizowane, wtedy, kiedy konkretna zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, lub też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje posądzenie wystąpienia nowotworowej zmiany, lekarz rekomenduje jej chirurgiczne wycięcie, a w następnej kolejności histopatologiczne jej przebadanie, co pozwoli konkretnie stwierdzić, czy rzeczywiście była to zmiana nowotworowa. Regularnie wykonywane badania są podstawą i powinien pamiętać o nich każdy, kto chce dbać o swoje życie w całkowicie skuteczny sposób.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz