5 największych zagrożeń związanych z oglądaniem youtube przez dziecko

0

Youtube w ostatnich latach zyskał ogromną popularność wśród młodzieży, ale nie tylko. Coraz częściej różnego rodzaju filmiki na tej platformie oglądają dzieci , i to coraz młodsze. Obecnie 2letnie dziecię potrafi bez większych problemów włączyć sobie wybrany filmik. Czy jednak jest to całkowicie dobre dla najmłodszych pokoleń? Zapewne można by było znaleźć zarówno plusy i minusy tej sytuacji. Skupimy się jednak na negatywnych aspektach tego zjawiska, ponieważ to one mogą być szkodliwe dla naszego dziecka.

1. Agresywny content.

Młode osoby bardzo często są zafascynowane scenami walki, obraźliwym słownictwem, jest to – naturalnie, ciekawsze dla nich. Pomimo faktu, że na Youtube możemy natknąć się bardzo często na wartościowe treści i kanały edukacyjne, nie muszą być one koniecznie wyborem, którego dokona nasze dziecko. Spędzając kilka godzin przed komputerem może ono oglądać treści zawierające dużą dawkę przemocy, wulgaryzmów. Negatywnych skutków takiego właśnie contentu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bowiem dziecko oglądając takie sceny – samo zacznie takie zachowanie przejawiać.

2. Yotuber jako idol.

Dziecko oglądając konkretną osobę mówiącą do kamery może czuć z nią coraz silniejszą więź – może się z nią utożsamiać i chcieć być właśnie takim jak ta osoba, którą widzi po drugiej stronie ekranu. Problem może się pojawić wtedy, gdy ta osoba nie jest odpowiednim wzorcem do naśladowania a dziecko uczy się postępować podobnie jak ona. Youtuber może więc mieć ogromny wpływ na sposób myślenia i zachowanie młodego człowieka. Jest to ogromna odpowiedzialność z której każdy powinien zdawać sobie sprawę tworząc filmiki na Youtube.

3. Nieukształtowana osobowość.

To, co dziecko ogląda na szklanym ekranie ma na nie o wiele większy wpływ niż na osobę dorosłą. Dzieje się tak ponieważ osoba dorosła ma już w znacznym stopniu ukształtowane myślenie – potrafi sama oceniać konkretne sytuacje i filtrować docierające do niej informacje. Umie określić co jest dobre, co złe. Wie również, jak należy się zachowywać i zna negatywne skutki, jakie może spowodować konkretne zachowanie. Młode umysły dzieci dopiero się tego uczą. Nie wiedzą do końca, jak powinno się zachowywać a jak nie, dlatego tak ważny jest w tym okresie dobry autorytet. Dzięki niemu dziecko uczy sie właściwie postępować, oceniać różne sytuacje i wyciągać wnioski. Niebezpieczeństwo polega na tym, że dziecko możne znaleźć idola i wzorować się na złej osobie, która nie kieruje się właściwymi zasadami.

4. Zbyt duża swoboda.

Internet to miejsce, w którym mamy nieograniczone możliwości. Można samemu wybrać strony, kanały na Youtube,które chcemy przeglądać. W związku z tym nie ma zbytniej możliwości, aby rodzic kontrolował to, jakie informacje przyswaja jego dziecko. Zbyt często jednak zdarza się tak, że szczególnie dzieci interesują rzeczy zakazane, dlatego samemu należy kontrolować, jakie witryny odwiedza nasze dziecko, ponieważ może ono bez świadomości wybierać treści mające na nie zły wpływ.

5. Negatywne skutki dla zdrowia.

Wydaje się to oczywiste, ale również należy o tym wspomnieć. Zbyt długie siedzenie przed komputerem czy tabletem młodego człowieka sprawia, że u dziecka mogą się pojawić fizyczne tego skutki. Coraz częściej obserwuje się u dzieci przede wszystkim nadwagę, czy wady wzroku. Młode organizmy potrzebują aktywności fizycznej aby prawidłowo się rozwijać, ma to bowiem wpływ zarówno na rozwój mózgu jak i innych organów. Wielogodzinne oglądanie filmików na Youtube może mieć więc negatywny wpływ na ten aspekt życia dziecka.

Podsumowując, oglądanie odpowiednich filmików na Youtube przez najmłodszych może mieć korzystny wpływ na ich rozwój, jednak musi to być robione z umiarem, najlepiej pod okiem rodziców, którzy będą mieli kontrolę nad tym jakie treści na Youtube ogląda ich dziecko

 

Dodaj komentarz