Czy warto postawić na modułowe szkoły i przedszkola?

0

Na wznoszenie budynków modułowych decydują się nie tylko osoby prywatne, ale również przedstawiciele oświaty. Dla dyrektorów szkół i przedszkoli oraz samorządowców ważną zaletą tego rozwiązania jest szybkość realizacji. Prefabrykowane obiekty stanowią doskonały sposób na zapewnienie dodatkowych miejsc dla dzieci. Dlaczego warto postawić na taką technologię?

Szkoły modułowe, czyli wykonane z elementów prefabrykowanych, mogą wkrótce zacząć zastępować tradycyjne budynki. Z punktu widzenia użytkownika, obiekty wznoszone w ten sposób nie różnią się od tych powstałych w klasyczny sposób – spełniają normy sanitarne, przeciwpożarowe, energetyczne i akustyczne, a przy tym zaskakują estetycznym i nowoczesnym designem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie dostawcy takich rozwiązań, firmy Climatic: https://climatic.pl/szkoly-i-przedszkola-modulowe/.

Dlaczego warto zainwestować w moduły?

Budowa szkół oraz przedszkoli z wykorzystaniem technologii modułowych wiąże się z wieloma zaletami. Budynki te cechują się:

  • uniwersalnością – obiekty sprawdzają się zarówno w przypadku niewielkich lokalnych placówek, jak i dużych ośrodków oświatowych,
  • funkcjonalnością – pod względem użytkowym przestrzenie nie różnią się od tradycyjnych szkół lub przedszkoli,
  • estetyką wykonania – budowle są dostosowane do wszystkich rodzajów elewacji, dlatego ich wygląd bez trudu można dopasować do otoczenia architektonicznego,
  • łatwością rozbudowy – jeśli zajdzie taka potrzeba, placówki będzie można poszerzyć o kolejne piętra lub pomieszczenia,
  • możliwością zmiany lokalizacji – w porównaniu do tradycyjnych budowli placówki modułowe są przystosowane do demontażu i transportu w inne miejsce.

Nowoczesne rozwiązania, niskie koszty eksploatacji

Do zalet prefabrykowanych obiektów zalicza się zastosowanie innowacyjnych technologii obniżających koszty utrzymania placówek. Obiekty charakteryzują doskonałą izolacją termiczną i brakiem mostków cieplnych. Budynki posiadają też nowoczesne instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze oraz elektryczne. Na życzenie inwestorów montuje się w nich także pompy ciepła, panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. To w dłuższej perspektywie przekłada się na realne oszczędności.

Budynki z modułów – kosztorys „szyty na miarę”

Wydatki związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych są planowane przez dyrektorów zgodnie z uchwałą budżetową. Z tego powodu ich możliwości są często mocno ograniczone. W takim wypadku budynki modułowe stanowią optymalne rozwiązanie. Jednostkę można bowiem systematycznie rozbudowywać w zależności od dostępnych funduszy i potrzeb. Warto podkreślić, że dobudowa kolejnych elementów nie jest uciążliwa dla nauczycieli i uczniów. Większość prac odbywa się w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego.

Konstrukcje wykonane z gotowych elementów nie są w Polsce jeszcze tak popularne, jak w krajach zachodnich, ale ich zalety dostrzega coraz więcej osób. To każe zatem przypuszczać, że ten trend w kolejnych latach nie tylko się utrzyma, ale i będzie wzrastał.

Dodaj komentarz