Czym się kierować wybierając przedszkole dla dziecka?

0

Dla większości rodziców wybieranie przedszkola dla dziecka jest stresującym zajęciem. Szczególnie w dużych miastach, takim jak Warszawa, wybór ten może nie być łatwy, pod uwagę bierze się tutaj wiele rzeczy, dlatego decyzja przeciąga się w czasie. Obecnie nie zawsze bierze się pod uwagę także przedszkola publiczne, słaba dostępność miejsc, zła lokalizacja, kiepski program i opieka nad dzieckiem to tylko niektóre punkty, które mają tłumaczyć taką decyzję rodziców. Przedszkola w Warszawie to bogata ilość placówek oświatowych, zarówno tych działających w strefie publicznej, jak i prywatnej.

Jeśli przedszkole w Warszawie to tylko prywatne?

Nie bez przyczyny rodzice dzieci w wieku przedszkolnym coraz częściej zastanawiają się nad placówkami prywatnymi. Oferta takich obiektów jest niezwykle różnorodna, przedszkola są lepiej dostępne, zlokalizowane w różnych dzielnicach Warszawy, często w nowoczesnych regionach, gdzie dopiero powstały bloki mieszkalne, można liczyć na to, że znajdzie się tam taka opieka przedszkolna dla dziecka, wówczas nie trzeba z maluchem jeździć przez pół miasta. Wybierając przedszkole, trzeba wziąć pod uwagę lokalizację, warto wybrać ten obiekt, który jest umieszczony blisko domu, wówczas szybko można odebrać dziecko.

Czy różni się przedszkole prywatne od publicznych placówek?

Przedszkola w Warszawie publiczne często są dalej przepełnione, dziecko trafia do grupy składającej się od 10 do 20 kilkulatków i często nie może się tam odnaleźć. Problemem może być tutaj także kadra przedszkolanek, takie opiekunki z powodu dużej ilości dzieci pod opieką są przepracowane, nie są w stanie dopilnować każdego dziecka, pomóc mu, gdy ma jakiś problem. Do takich placówek trafia też program nauczania na starych zasadach, a on nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla dzieci nie w pełni samodzielnych, niemogących sobie poradzić z podstawowymi czynnościami, dla dzieci nieśmiałych, wrażliwych. W prywatnych placówkach często panują zupełnie inne zasady, każde dziecko odnajdzie tutaj zrozumienie i odpowiednią pomoc wychowawcy.

Co brać pod uwagę wybierając przedszkole w Warszawie?

Rodzice często oprócz lokalizacji biorą pod uwagę także koszty, które będą musieli ponosić za uczęszczanie malucha do takich placówki. Nietrudno się temu dziwić, opłaty za przedszkole w Warszawie są różne, warto przyjrzeć się tej kwestii, trzeba pamiętać o tym, że niektóre placówki osobno liczą opłaty za udział dziecka w zajęciach, opłaty za wyżywienie, lekcje dodatkowe, na przykład zajęcia sportowe czy angielski. Kolejną kwestią jest sprawdzenie budynku, czy jest to miejsce bezpieczne dla dziecka, z odpowiednim obszarem do zabawy, nauki i odpoczywania, z miejscem sanitarnym, funkcjonalnymi łazienkami i toaletami. Innym elementem do sprawdzenia jest to, w jakich godzinach pracuje takie przedszkole, czy dziecko będzie mogło przebywać w placówce w określonym przez rodzica czasie, czy za każdą nadprogramową godzinę trzeba będzie dopłacić. Dodatkowe koszty często różnią się w zależności od placówki.

Dodaj komentarz