Dobra zabawa jako wstęp do nauki – czyli dlaczego warto pozwolić dzieciom być dziećmi?

0

Pozwalanie dzieciom być dziećmi wiąże się z dużymi korzyściami. Jakimi? Otóż niewiele rzeczy jest bardziej związanych z dzieciństwem niż zabawa. To właśnie ona wspiera prawidłowy rozwój, przystosowuje nie tylko społecznie, ale też naukowo. Niestety, niektóre dzieci nie mają wystarczająco dużo wolnego czasu na zabawę. A zabawa to w końcu są chwile, w których dzieci muszą używać wyobraźni lub czerpać przyjemność z aktywności fizycznej, zamiast np. oglądać telewizję. Dodatkowo zabawa… ona po prostu uczy! Można połączyć ją z przyswajaniem wiedzy u dzieci w absolutnie każdym wieku. Dlaczego więc jest taka ważna?

Zabawa jest absolutnie ważna dla dzieci – tak twierdzi nawet ONZ!

Zabawa jest niezbędna dla rozwoju, ponieważ przyczynia się do dobrostanu poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego dzieci i młodzieży. A to wpływa na malucha praktycznie od A do Z. Zabawa jest tak ważna dla optymalnego rozwoju dziecka, że ONZ uznała ją za podstawowe prawo każdego dziecka.

 

Ale przy wszystkich zorganizowanych zajęciach i ściśle zaplanowanym życiu dzieci często żyją w czasach, w których niektóre z nich nie mają czasu na zwykłą zabawę. Nawet mając czas na zabawę, mogą być zbyt zmęczone uczestnictwem we wszystkich zorganizowanych zajęciach, aby skorzystać z okazji. Zajęcia dodatkowe z matematyki, polskiego, angielskiego, dodatkowe inne, uczące gry na pianinie, gitarze, baletu… Czasem wszystkiego może być za dużo. Dodatkowo, jeśli na każdym z zajęć podstawą jest dyscyplina, cisza lub dokładność – dziecko może odczuwać napięcie, frustrację i daleko będzie mu do dobrej zabawy.

 

Istnieje wiele czynników, które doprowadziły do zmniejszenia wolnego czasu na zabawę, w tym większy nacisk na przygotowanie do nauki. Pracujący rodzice, którzy mają mało wolnego czasu na opiekę nad dziećmi, więcej czasu pozwalają dzieciom spędzać na skupianie się na elektronice, mniej zaś jest czasu spędzanego na zabawie na świeżym powietrzu.

Dlaczego zabawa jest istotna i wspiera naukę dziecka?

Oczywiście swobodna zabawa jest również fajna, a bieganie, jazda na rowerze i skakanie często pomagają budować zdrowe ciało u dzieci. Zmniejsza też ryzyko otyłości, co obecnie jest niestety powszechne u dzisiejszych nastolatków. To jednak nie wszystko.

 

Zdolność dzieci do zarządzania swoimi emocjami i zachowaniami, którą eksperci nazywają regulacją emocjonalną, może być również ofiarą zbyt małej ilości zabawy – i czynnikiem wysokiego wskaźnika zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

 

Dlaczego więc warto, aby dzieci miały czas na zabawę?

  • Zabawa pozwala dzieciom wykorzystać swoją kreatywność i rozwijać wyobraźnię oraz inne mocne strony
  • Zachęca dzieci do interakcji i odkrywania otaczającego ich świata
  • Pomaga dzieciom dostosować się do szkoły i zwiększyć ich gotowość do nauki, zachowania edukacyjne i umiejętności rozwiązywania problemów
  • Pomaga dzieciom uczyć się i ćwiczyć samoregulację
  • Pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności podejmowania decyzji
  • Uczy dzieci pracy w grupach, aby uczyły się dzielić i rozwiązywać konflikty

 

Doskonałym przykładem są zajęcia prowadzone w ramach Akademii Baby English Center: https://babyenglishcenter.pl/akademia/. Warsztaty łączą rozrywkę z nauką, ale w sposób bardzo nieskomplikowany i dający frajdę. Dzieci czerpią z zajęć to, co najlepsze. Mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, sportowych, sensorycznych czy ruchowych. Wszystko po to, by odkryły, co naprawdę je interesuje, a przy tym miały po prostu frajdę z prawdziwej zabawy!

Pozwól dziecku na prawdziwą zabawę!

Jeśli ciągle biegasz od aktywności do aktywności, a Twoje dzieci mają napięte harmonogramy, rozważ skrócenie czasu na naukę oraz pracę i wprowadzenie do życia odrobiny zabawy. Nieuporządkowana zabawa pozwala dzieciom odkrywać wyobraźnię i otaczające je rzeczy. W czasach, gdy tak wielu rodziców boryka się z napiętym harmonogramem, dobrze jest pamiętać, jak ważna jest odrobina wolnego czasu.

 

W okresie COVID-19 więcej rodzin ma mniej ustrukturyzowany czas aktywności, ale prawdopodobnie spędza więcej czasu w pomieszczeniach. Nieuporządkowany czas zabawy i swobodna zabawa na zewnątrz są teraz jeszcze ważniejsze. Tego typu możliwości zabawy pomagają zachęcać do większej regulacji emocjonalnej i behawioralnej oraz budować zdrowy styl życia dla całej rodziny.

Dodaj komentarz