Gra Monopol hitem wszech czasów. Na czym polega? Czyli wszystko to, co powinieneś o niej wiedzieć.

0

Celebryta wśród gier.

          Chyba każdy z nas, niezależnie od wieku, przynajmniej raz w życiu widział, słyszał lub grał w Monopoly. To jedna z najbardziej znanych na świecie gier, chętnie kupowana przez miliony ludzi i to nie tylko z przeznaczeniem dla dzieci. Skoro ta planszówka tak licznie się sprzedaje, co decyduje o jej sukcesie? Atrakcyjna cena? Wiele dostępnych wersji? Możliwość grania nawet w dużej grupie osób? A może ciekawy design i różne wprowadzane w zależności od edycji urozmaicenia? Powodów na pewno jest wiele, jednak jednym z najważniejszych jest to, że gra wyzwala po prostu bardzo pozytywne emocje i w pewnym sensie potrafi kształcić. Grając w nią, trzeba wypracować sobie pewną strategię, rozważyć, czy opłaca się daną kartę zakupić, czy też nie, obliczać wydatki, ale jednocześnie zwracać uwagę na każdy ruch przeciwników i kalkulować, jakby najlepiej ich podejść i w rezultacie pokonać. Kto więc wpadł na pomysł, żeby taką grę planszową stworzyć?

Krótko o historii.

          Monopoly zostało zaprojektowane w 1933 r., natomiast pierwszego wydania doczekało się już dwa lata później. Jednak korzeni możemy doszukiwać się już w początkach XX w., kiedy to amerykańska wynalazczyni Elizabeth Magie stworzyła grę o nazwie Landlord’s Game. Mimo nowatorskiej struktury planszówka nie odniosła spektakularnego sukcesu, dlatego niejaki Charles Darrow zdecydowanie ulepszył i zmienił zasady oraz nadał nową nazwę. Nie mógł chyba jednak spodziewać się, że Monopoly tak bardzo przypadnie konsumentom do gustu. Ludzie wykupywali grę wręcz masowo. Do dziś na całym świecie sprzedało się ponad 250 milionów egzemplarzy.

Zasady.

          Prawda jest taka, że początkującym graczom Monopoly może sprawić pewne trudności, dlatego najlepiej będzie mieć wśród grających chociaż jedną osobę, która w razie problemów będzie mogła poinstruować. Jednak po jednej lub dwóch kolejkach rozumie się już wszystko i z czasem dochodzi się do perfekcji, znając reguły gry na pamięć. Na początek z pewnością warto powiedzieć, na czym właściwie polega ta planszówka. Otóż chodzi w niej o handel nieruchomościami. Skoro już to wiemy, należy wybrać osobę zaczynającą każdą kolejkę (można zastosować np. zasadę od najmłodszego). Następnie wszyscy dostają wyznaczoną w instrukcji liczbę banknotów o różnych nominałach. Pomocne będzie w tym momencie wyznaczenie tzw. bankiera (czyli osoby, która będzie zarządzała finansami banku, rozdawała pieniądze reszcie lub zbierała należności). Później gracze wykupują dostępne obiekty wedle uznania lub w zależności od tego, czy są dostępne. Jeśli natomiast ktoś stanie na pole wykupione wcześniej przez innego grającego, jest zmuszony zapłacić czynsz. Cena zależy oczywiście od pierwotnej, którą zapłacił właściciel (im obiekt lub miejsce jest droższe, tym wyższy czynsz). Oczywiście wysokość wzrasta również, jeśli na polu stoją już jakieś domki albo hotel. Dodatkowymi opcjami są również karty, z których gracz losuje jedną po stanięciu na ich miejscu. Mogą one zawierać np. premię pieniężną, zlecenie remontu swoich nieruchomości lub darmowe wyjście z więzienia. Gra może mieć wiele kolejek, jednak kończy się wtedy, gdy jeden grający doprowadzi resztę uczestników do bankructwa.

Najciekawsze edycje.

          Monopoly doczekało się już wielu wersji, jednak my chcielibyśmy w tym artykule przytoczyć te, które naszym zdaniem są najciekawsze i najbardziej warte uwagi. Oto one:

  • Monopoly Polska
  • Monopoly Standard
  • Monopoly Gra o Tron
  • Monopoly Avengers
  • Monopoly Jackpot
  • Monopoly Junior
  • Monopoly Disney Classic
  • Monopoly PRL
  • Monopoly The Godfather

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył historię oraz zasady gry tym, którzy nigdy nie mieli z nią styczności, a tych, którzy dobrze ją znają zachęciliśmy do wyciągnięcia jej z szafki i rozegrania ciekawego handlowego pojedynku. Powodzenia!

Dodaj komentarz