Jak dobrać mleko modyfikowane do wieku dziecka?

0

Mleko modyfikowane, teoretycznie, może zostać zastąpione przez mleko krowie po pierwszym roku życia. W praktyce jednak większość rodziców wcale nie decyduje się na jego zmianę. Powód często leży w alergiach pokarmowych bądź specjalistycznych potrzebach żywieniowych dziecka. Nie ma jednak wątpliwości, że wybór mleka modyfikowanego dla dziecka jest o wiele lepszy niż mleka krowiego. Pozostaje jednak pytanie – jak dobrać mleko modyfikowane do wieku dziecka?

Oznaczenie na etykiecie

Najważniejszą wskazówką jest oznaczenie przez producenta sugerowanego wieku dziecka na etykiecie. Najczęściej mleko 1 odpowiada takiemu, które podaje się na 6. miesiąca życia, 2 – do roku, 3 – do dwóch lat i tak dalej. Takie mleka kupić można na stronie https://aptekadziecka.pl/pol_m_DZIECKO_Mleka-411.html. Niemniej jednak zawsze zwracajmy uwagę na to, jak dane mleko modyfikowane oznaczył producent. Chodzi bowiem o to, że podanie starszemu dziecku mleka początkowego nie przyniesie żadnych skutków ubocznych, jednak podanie maluchowi mleka dla starszego dziecka może źle się skończyć obciążając za bardzo jego układ trawienny. Mleka modyfikowane często mają również specjalne oznaczenia, które sugerują, że produkt jest idealny dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego bądź takich, które mają na przykład tendencję do ulewania. Możemy oczywiście zakupić dziecku specjalne mleko, aby nieco odciążyć jego malutki organizm, jednak zawsze patrzmy także na najważniejsze oznaczenie, czyli sugerowany wiek dziecka.

Do kiedy podawać mleko modyfikowane?

Wielu rodziców nie do końca wie, do kiedy warto podawać dziecku mleko modyfikowane. Czasami odrzucają je już roczne dzieci, często jednak nawet przedszkolaki proszą o poranku o szklankę takiego mleka. Według lekarzy i dietetyków nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby dziecko spożywało mleko modyfikowane w każdym wieku. Nie tylko doskonale nawadnia ono organizm, ale również dostarcza wiele cennych składników odżywczych. Mleko modyfikowane może z powodzeniem zastąpić mleko krowie, kozie czy jakiekolwiek inne w diecie dziecka. Jest ono najbezpieczniejsze, ponieważ jest odpowiednio przebadane i spełnia bardzo surowe normy, aby nie zaszkodzić maluszkom. Nie trzeba więc martwić się, gdy mleko modyfikowane spożywa cztero-, pięcio- czy nawet sześciolatek. Jest ono smaczne i zdrowe, dlatego dzieci tak chętnie po nie sięgają. Z pewnością jest o wiele lepszym napojem w codziennej diecie niż soki czy kakao. Mleko dostarcza bowiem wapń i witaminę D, które są budulcami zdrowych i mocnych kości. Niech więc dzieci piją mleko modyfikowane na zdrowie. 

Dodaj komentarz