Jak nauczyć malucha posługiwać się sztućcami?

0

Dla każdego rodzica bardzo ważny jest moment, gdy dziecko zaczyna samodzielnie jeść. Wtedy należy wprowadzić pierwsze sztućce dla dzieci, które będą bezpieczne i pomogą w nauce samodzielnego spożywania pokarmu. Początkowo maluch będzie miał problem z samodzielnym włożeniem jedzenia do buzi i nie jeden raz zupka wyląduje na podłodze. Do nauki tej nowej czynności przyda się plastikowa, specjalnie wyprofilowana łyżeczka i obserwacja rodziców podczas wspólnie spożywanego posiłku.

Jak wybrać pierwsze sztućce dla dziecka?

Każdy rodzic stara się, aby jego dziecko miało zapewniony jak najlepszy rozwój. Nauka przez zabawę to świetne rozwiązanie. Zarówno dzieci mniejsze, jak i większe lubią kolorowe przedmioty, przypominające postacie z bajek. Podczas wybierania sztućców dla dzieci należy te cechy wziąć koniecznie pod uwagę.

Sztućce dla malucha powinny być bezpieczne. Na początku dziecko zapoznaje się z łyżeczką, za pomocą której mama podaje zupkę. Jej uchwyt powinien być lekki i miękki i nie obciążać rączki pociechy. Taka łyżeczka powinna być wykonana z bezpiecznego tworzywa, które zapewni utrzymanie higieny i nie będzie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno łyżeczka, jak i pozostałe sztućce dla dzieci powinny mieć zaokrąglone wszystkie brzegi. Ponadto należy wybierać tylko takie produkty, które spełniają obowiązujące w Europie standardy.

Nauka jedzenia sztućcami

Pierwsze kroki jedzenia sztućcami są zazwyczaj dla dziecka trudne. Trafienie łyżeczką do buzi to duży problem. Jednak nauka jedzenia nie musi być nudna i męcząca, jeśli dziecko będzie miało stabilne krzesełko do karmienia i kolorowe naczynia. Nawet jeśli nauka posługiwania się łyżeczką, widelcem i nożem potrwa nieco dłużej, to z pewnością zakończy się sukcesem. Pomoże w tym odpowiednio dopasowany do wieku i w pełni bezpieczny komplet sztućców dla dzieci. Należy zwrócić uwagę aby sztućce były dobrze wyważone i dopasowane do malucha.

W pierwszym etapie dziecko powinno swobodnie zapoznać się ze swoimi akcesoriami przeznaczonymi do spożywania posiłków. Następny etap to skojarzenie, że za pomocą sztućców rodzice podają jedzenie do buzi. Dalsza nauka powinna pójść gładko, ponieważ maluchy starają się we wszystkim naśladować rodziców.

Nauka samodzielnego jedzenia powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem miejsca do spożywania posiłków. Stabilne krzesełko do karmienia malucha należy zabezpieczyć za pomocą ceraty, a dziecku założyć duży śliniak. Odpowiednie sztućce dla dzieci przydadzą się również wtedy, gdy dziecko zacznie spożywać posiłki z rodzicami przy wspólnym stole.

 

 

 

Dodaj komentarz