Jak nauczyć się angielskiego samemu w domu?

0

Coraz więcej osób podejmuje wyzwanie i zaczyna się uczyć angielskiego w domu. Samodzielna nauka jest możliwa pod warunkiem, że osoba ucząca się ma odpowiednią motywację chęci oraz samodyscyplinę. Jak nauczyć się angielskiego w domu? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Jakie metody są najskuteczniejsze? Jakie wady i zalety ma samodzielna nauka angielskiego?

Wady i zalety nauki angielskiego w domu

Choć nauka angielskiego w domu jest możliwa, to ma także szereg zalet i wad. Warto przyjrzeć się im bliżej i określić, które mają dla nas większe znaczenie. Do najistotniejszych zalet można zaliczyć:

  • Osobiście ustalony zakres materiału. Obecnie już w szkole podstawowej większość z nas miała styczność z językiem angielskim. Prawda jest jednak taka, że nie cała wiedza przekazywana przez nauczycieli okazała się przydatna. Ucząc się w domu, każdy ma możliwość podjąć decyzję o tym, jakie zagadnienia będą mu potrzebne w życiu i jakich się uczyć.
  • Obniżenie poniesionych kosztów jest niezwykle istotne. Podczas nauki w domu nie trzeba płacić za szkoły językowe, kursy bądź dojazdy do korepetytora. Tym sposobem można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.
  • Ogromny komfort. Nauka może odbywać z ulubionego fotela, czy ogrodu. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy i w każdej chwili można zrobić sobie przerwę.

Natomiast wyraźne wady nauki przyswajania angielskiego w domu to:

  • Nie ma możliwości omówienia trudniejszych zagadnień z osobą bardziej doświadczoną.
  • Postępy pojawiają się trochę później niż w przypadku nauki z lektorem.
  • Uczeń nie może sprawdzić swoich umiejętności językowych z innymi.
  • W trakcie nauki obniża się motywacja spowodowana brakiem kontaktu.

Nauka języka angielskiego w domu połączona z rozrywką

Nikt nie powiedział, że nauka języka angielskiego zawsze musi być kojarzona ze żmudnym procesem i wieloma godzinami spędzonymi nad książkami i innymi materiałami. Przyswajanie zagadnień może okazać się też dobrą zabawą. Podręcznikowy angielski, a ten używany przez Anglików znacznie się do siebie różnią. Tak jak inne języki cały czas ewoluuje, pojawiają się różnego rodzaju slangi, czy powiedzonka. Choć każda książka pomoże przyswoić podstawę, to nie każde zawarte w niej wyrażenia będą aktualne w danym momencie. Tego używanego na co dzień można nauczyć się poprzez oglądanie filmów. Warto wybrać produkcję zgodną z poziomem zaawansowania ucznia. Dobrze będzie, jeśli wcześniej oglądał już film, nie będzie gubił wątków i bardziej skupi się na samych słowach niż śledzeniu fabuły. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej będzie mu wychwycić konkretne zdania i szybciej zapadną mu w pamięć.

Innym rozwiązaniem jest czytanie książek, gazet czy przeglądanie internetu po angielsku. Na początek doskonale sprawdzą się krótkie opowiadania, ogłoszenia, czy artykuły tematyczne. Podobnie jak w przypadku oglądania filmów poziom lektury powinien być zbliżony do stopnia zaawansowania umiejętności ucznia. Przy niewielkiej wiedzy ciężko będzie za pierwszym razem przeczytać książkę, która ma ponad 300 stron i posiada fachowe terminy.

Co więcej, w domowej nauce języka angielskiego może także pomóc granie w gry planszowe i komputerowe. Planszówki to nie tylko świetna rozrywka, ale też okazja do spędzenia czasu ze znajomymi lub rodziną. Na rynku można kupić wiele egzemplarzy, które pomogą uczniowi utrwalić słówka i pogłębić dotychczas zdobytą wiedzę. Natomiast w gry komputerowe można grać najczęściej właśnie w języku angielskim. Warto wziąć pod uwagę te, które mają rozwiniętą fabułę i pojawia się w nich dużo dialogów niezbędnych do rozgrywki.

W wolnym czasie warto uczyć się czasowników nieregularnych , są one ważnym elementem tego języka. Ucząc się ich na pamięć, ćwiczymy również nasz umysł.

Czy nauka angielskiego przez rozmowę jest skuteczna?

Jedną ze wspomnianych wad nauki angielskiego w domu jest brak możliwości komunikacji z innymi osobami. Tylko dzięki rozmowom uczeń ma możliwość zauważyć swoje błędy i sprawdzić, czy umiejętnie posługuje się językiem. Jednak nie ma się czym martwić, ponieważ jest kilka rozwiązań umożliwiających rozwiązanie tego niewielkiego problemu. Pierwszym z nich są lekcje online. Uczeń może zapisać się tylko na kilka godzin zajęć, podczas których lektor oceni jego umiejętności. Nie musi być to wcale nauczyciel ze szkoły językowej, a osoba, która często mówi po angielsku i jest w tym bardzo dobra.

Drugim rozwiązaniem jest rozmowa z przyjaciółmi. Połączenie spotkania towarzyskiego z nauką wcale nie musi oznaczać nudy, czy skrępowania. Porozumiewanie się w innym języku będzie korzystne nie tylko dla samego ucznia, ale też jego przyjaciół, którzy także podszlifują swój angielski. Alternatywą są rozmowy przez Skype.

Dopełnieniem wszystkich tych metod jest instalacja aplikacji mobilnych. Można z nich nie tylko się uczyć, ale również sprawdzać swoją wiedzę. Niektóre nagradzają ucznia i wyznaczają, na jakim poziomie powinna przebiegać dalsza nauka.

Możesz też nauczyć się 1000 znanych słówek z angielskiego by rozmawiać w sposób prosty.

Dodaj komentarz