Gdy w domu pojawia się noworodek cała uwaga wszystkich członków rodziny skupia się przede wszystkim na zabezpieczeniu jego potrzeb. A najważniejszą z nich w tym okresie jest prawidłowe odżywianie. Większość młodych mam zadaje sobie pytanie, czy powinna karmić dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym, co jest lepsze dla dziecka? Ile razy powinno się karmić dziecko, a może lepiej zastosować metodę „na życzenie”? Jak długo niemowlę powinno jadać w nocy?

Karmienie noworodka piersią

Karmienie noworodka piersią to czynność, której muszą się nauczyć zarówno mama jak i dziecko. Najczęstsze problemy, na jakie natyka się młoda mama to: niewystarczająca ilość mleka w piersi i płaczące, głodne dziecko lub noworodek, który nie potrafi ssać piersi. Jednak wszystkie te kłopoty z reguły przemijają. Nie u każdej kobiety mleko pojawia się zaraz po porodzie, jednak przykładając cierpliwie dziecko do piersi już po 2-3 dniach od porodu zaczyna się właściwe wydzielanie mleka. Zwykle na początku będzie to tzw. siara – mleko przejściowe, rzadsze i nieco bielsze niż mleko właściwe, po ok. 2-3 tygodniach naturalne mleko w piersi zamienia się w czysto białe i wodniste.

Karmienie noworodka mlekiem z piersi

Naturalne mleko matki to najbardziej pełnowartościowy pokarm dla dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne witaminy, sole mineralne, białko i przeciwciała, które uodparniają organizm dziecka na wiele lat. Karmienie piersią jest też niezwykle korzystne dla matki. Przede wszystkim wytwarza więź fizyczną i psychiczną pomiędzy mamą a niemowlęciem, więź, która buduje często przyszłość całej rodziny. Poza tym karmienie piersią w dużym stopniu zabezpiecza kobietę przed chorobami nowotworowymi narządów rodnych w przyszłości. Pomaga również skutecznie wywoływać skurcze macicy prowadzące do jej obkurczenia po połogu a nawet pomaga zrzucić kilogramy zebrane w okresie ciąży. Organizm kobiety czerpie z zapasów tłuszczu zgromadzonego w organizmie.

Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka, jednak mogą zaistnieć przyczyny zupełnie obiektywne uniemożliwiające kobiecie karmienie piersią. W takiej sytuacji pozostaje decyzja wyboru właściwego mleka modyfikowanego. Wszystkie firmy wprowadzające na rynek mleko modyfikowane dla niemowląt muszą uzyskać pozytywne oceny Instytutu Matki i Dziecka i dochować najwyższej staranności zarówno co do składu, technologii produkcji i przechowywania, czyli muszą uwzględniać wszelkie normy opracowane dla tak szczególnego odbiorcy, jakim jest niemowlę.

Dlatego rodzice mogą być całkowicie spokojni w kwestii jakości mleka. Ministerstwo Zdrowia określa dokładnie normy zawartości tłuszczu, witamin, białka oraz soli mineralnych. Skład poszczególnych mieszanek mleka modyfikowanego może się różnić w zależności od producenta, niektóre są dodatkowo wzbogacane. Informacja o składzie musi znaleźć się na etykiecie każdego produktu.

Zawsze przed podjęciem decyzji o przejściu na mleko modyfikowane warto skonsultować swoją decyzję z pediatrą. Szczególnie wtedy, gdy wcześniej dziecko reagowało negatywnie na jakikolwiek składnik pokarmu. Układ pokarmowy dziecka to niezwykle delikatny system błyskawicznie reagujący na wszelkie zmiany. W pierwszych miesiącach życia dziecka nie powinno mu się podawać mleka krowiego. W jego składzie jest zbyt dużo białka i tłuszczu, co może obciążyć nerki dziecka jak i jego układ pokarmowy. Mleko krowie zawiera też niewiele żelaza, a niemowlę potrzebuje go znacznie więcej niż jest go w krowim mleku.

 

Dodaj komentarz