Gdy nasi milusińscy przekraczają kolejny rok życia, to czas najwyższy, by pomyśleć jaki rower kupić dla 5 letniego dziecka. Jazda na rowerze to jedna z najlepszych dyscyplin sportu do uprawiania amatorskiego. To jednocześnie jedna z kilku najlepszych dziedzin sportu do uprawiania familijnego. Rodzinne wycieczki rowerami, na początku nieco nieśmiałe, gdy dzieci dorosną mogą zamienić się w prawdziwe wyprawy rowerowe. Zmiana otoczenia wokół nas, budowa coraz większych ilości kilometrów tras rowerowych inspiruje każdego do niedzielnych wypadów rowerowych. Ale od czego zacząć?

Jaki rower kupić dla 5 letniego dziecka?

Zrobienie dziecku prezentu w postaci nowego roweru to nie lada wyzwanie, zwłaszcza wobec nasyconego rynku. Technika doboru właściwego modelu w przypadku dzieci opiera się głównie na dwóch parametrach:

  • rozmiarze kół
  • rozmiarze ramy

Jednak bez względu na to w jakim sklepie kupujemy rower i bez względu na to kto nam doradza w jego kupnie, nigdy nie kupujmy roweru bez dziecka. To chyba najlepsza rada, jaką można obiektywnie przekazać. Dobieranie roweru tylko i wyłącznie matematycznie, czyli do wzrostu dziecka może okazać się wielkim błędem. Każde dziecko zbudowane jest nieco inaczej, wzrost nie wyjaśnia wszystkiego, ważniejsze niż wzrost są proporcje ciała, siła mięśni dziecka na etapie rozwoju 5 latka, zmysł równowagi.

Na co zwrócić uwagę kupując rower dla 5 latka

Najlepszy rower dla 5 latka to taki, który uwzględnia jego wzrost i proporcje ciała. Najważniejsza jest długość nogi mierzona po wewnętrznej stronie od kroku. Dziecko podczas nauki jazdy rowerem, ale także potem musi mieć możliwość oparcia stóp o ziemię. A jeżeli miałby to być pierwszy rower dla dziecka i będzie się ono dopiero uczyło jazdy, najlepiej gdy może dotykać podłoża całą stopą. Dobierając rower należy również zwrócić uwagę, czy dziecko nie ociera kolanami o kierownicę lub własne ręce podczas pedałowania.

  • dziecko w wieku 4-6 lat, o długości nogi 48 cm może otrzymać rower o rozmiarze kół -16”
  • dziecko w wieku 5-8 lat, o długości nogi 53 cm może otrzymać rower o rozmiarze ramy – 11”, a rozmiarze kół 20”

Rower dla 5 latka

Dziecko w wieku 5 lat może jeździć już na rowerze o rozmiarze kół 16 cali. Kupując jednen z takich rowerków należy zwrócić uwagę na przekrok, który powinien być na tyle niski, aby maluch nauczył się szybko ewakuować z upadającego pojazdu. Dla uczącego się jazdy na rowerze dziecka, ale nie tylko, istotnym elementem jest regulacja hamulców. Przede wszystkim powinien on być zamontowany na przedniej ramie i wyregulowany na tyle łagodnie, by był skuteczny, ale też aby dziecko nie mogło całkowicie i gwałtownie zablokować sobie koła, bo to spowoduje natychmiastowy upadek. Przydatny w rowerze jest oczywiście błotnik chroniący przed ochlapaniem się oraz dobrze zabezpieczony łańcuch. Gdy dziecko wcześniej jeździło już na rowerze biegowym, najprawdopodobniej nie będzie potrzebowało bocznych kółek bezpieczeństwa, jeżeli nie, będą one niezbędne.

Wyposażenie roweru dla 5 latka

Kupując rower dla 5 letniego dziecka nie można zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu. Przede wszystkim należy do niego dołączyć kask. Warto przyzwyczajać dziecko od samego początku do tego detalu, by zakładanie kasku na głowę stało się dla niego całkowicie naturalne. Unikniemy wówczas w niedalekiej przyszłości dyskusji na ten temat. W kasku jest czasem niewygodnie i gorąco, dlatego dzieci próbują negocjować z rodzicami ten dodatek. Ustanowienie bezwzględnej konieczności łączenia jednego z drugim ułatwi negocjacje na lata.

Więcej na stronie: https://www.trasymasy.pl/jaki-rower-dla-dziecka-kupic/

Dodaj komentarz