Na co warto zwrócić uwagę planując oświetlenie w pokoju dziecięcym? Bezpieczne żyrandole dla dzieci i ich zalety

0

Pokoiki dziecięce przede wszystkim muszą być bezpiecznie urządzone. Dzieci z każdym dniem rozwijają się i rośnie w nich chęć poznawania świata. Gotowe są do dotykania, sprawdzania, co do czego służy i często mogą użyć rzeczy w niestosowny sposób. Dlatego każdą rzecz, którą chcemy ustawić w pokoju dziecięcy musimy przemyśleć.

W pokojach dziecięcych ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Nie powinno ono oślepiać dzieci i działać negatywnie na ich wzrok. Musi być delikatne, ale jednocześnie wystarczające. Dobrym rozwiązaniem do pokojów noworodków są żyrandole dla dzieci z dodatkową osłoną. Nie rażą one oczu maluszków, a to bardzo ważne, ponieważ noworodki głównie leżą na pleckach i mają skierowane oczy ku górze. Dodatkowo pozwalają rozświetlić cały pokój i swobodnie zająć się dzieckiem.

W pokojach dziecięcych najmłodszych bobasów sprawdzić się mogą również reflektorki umocowane poza zasięgiem dzieci. Reflektory można regulować i ustawiać w różnych kierunkach, dzięki temu zawsze mamy możliwość skierowania światła na konkretne miejsce. Takie rozwiązanie przyda się na przykład podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, przewijaniu czy też kąpieli.

Pokoiki nieco starszych dzieci w wieku przedszkolnym można nieco bardziej urządzić pod względem oświetlenia. Sprawdzą się tutaj nie naświetlane lampki biurkowe lub nocne, przy których dzieci będą mogły bezpiecznie się bawić i czytać książeczki.

Cenne porady odnośnie wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego

Pierwsze lata dziecka to czas, w którym maluszek się rozwija i nie powinno narażać się jego na działanie zbyt mocnego sztucznego światła. Dzieci w pierwszym roczku swojego życia zdecydowanie wolą przebywać w półmroku, niż w mocno oświetlonych pomieszczeniach. W pokojach noworodków w zupełności wystarczy żyrandol dla dzieci z mocną osłoną lub lampka nocka dająca niewiele światła. Dodatkowo w dzień warto przysłaniać okna, dzięki temu dzieci będą czuły większy spokój i nie będą rozdrażnione.

Trzeba pamiętać, aby po zaśnięciu dziecka zawsze wyłączać żyrandol lub lampkę nocną. Ciemność ma ogromnie ważne znaczenie w rozwoju narządu wzroku noworodka, niemowlęcia, a nawet kilkulatka. Dobrym rozwiązaniem są lampki z funkcją czasowego wyłącznika.

Żyrandole dla dzieci powinny oświetlać pomieszczenie w sposób zbliżony do dziennego. Najlepiej wybierać żyrandole dla dzieci, które posiadają białą (mleczną) żarówkę, dzięki temu dają one bardziej rozproszone światło. Inne oświetlenie należy stosować w pokojach jasnych, a inne w ciemnych. Jasne ściany słabo odbijają światło i można w nich używać żarówki o niskiej mocy, ciemniejsze ściany wymagają zastosowania żarówek o większej mocy.

Plan i instalacja oświetlenia w pokoju dziecięcym kilkulatka

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają korzystać z biurka, szafek i krzeseł. Bardzo przydatną formą oświetlenia będzie dla nich lampka biurkowa. Podczas zabawy, malowania, czy edukacji dziecko będzie miało odpowiednio oświetloną powierzchnię roboczą. Ważne, aby lampy były bezpiecznie zamknięta (osłonięta). Nie może razić wzroku dzieci i powodować efektu oślepienia. W przypadku lampek na baterię – bateria powinna być niemożliwa do wyjęcia dla dziecka. Dla dzieci praworęcznych poleca się ustawiać lampkę biurkową z lewej strony, a dla leworęcznych z prawej.

Oświetlenie centralne można zorganizować za pomocą żyrandola dla dzieci umieszczonego w miejscu centralnym. Jeśli mamy podwieszany sufit w pokoju dziecięcym to dobrym wyjściem są taśmy ledowe rozmieszczone w kilku ważnych miejscach. Najlepiej wybierać kolorowe i bajkowe żyrandole dla dzieci np. przypominające zwierzątka, postacie z bajek lub ulubione pojazdy.

Przeważnie poleca się, aby w pokoju dziecięcy były minimum 3 punkty świetlne. Żyrandol dla dzieci, lampka biurkowa oraz lampka nocna w zupełności powinny wystarczyć. Można dodatkowo umieścić lampkę doświetlającą np. w postaci lampy stojącej. Sprawdzi się ona podczas oglądania telewizji po zmroku. Często stosowanym rozwiązaniem są listwy podłogowe oświetlające, które pozwalają dziecku na bezpieczne poruszanie się po zmroku. Powinny być poprowadzone w głównym ciągu komunikacyjnym, dzieci w razie rozbudzenia się w nocy, dzięki nim bezpiecznie dotrą do toalety lub pokoju rodziców.

Jeżeli nasz maluch boi się ciemności świetną opcją są delikatne lampki wyświetlające na suficie różne kolorowe postacie lub wydarzenia np. bohaterowie z bajek, mapy nieba pełne gwiazd.

 

Dodaj komentarz