Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

0

Fotelik samochodowy dla dziecka jest jednym z zakupów niezbędnych, gdy spodziewamy się pojawienia się na świecie nowego członka rodziny. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak ważny jest dobór jego odpowiednich parametrów. Trzeba pamiętać, że od naszej decyzji uzależnione jest bezpieczeństwo, a w ekstremalnych sytuacjach nawet życie dziecka. Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych informacji, które pomogą mądrze dobrać fotelik samochodowy.

Fotelik samochodowy – do kiedy jest potrzebny?

W Kodeksie Drogowym ustawodawca ustalił dokładne przepisy precyzujące, do jakiego momentu używanie fotelika samochodowego jest obowiązkowe. Według nich, dziecko powinno być przewożone w foteliku do momentu osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm, niezależnie od tego ile waży i w jakim jest wieku. Jednocześnie ustalone zostało kilka wyjątków od tej reguły. Kiedy dziecko przekroczyło 135 cm wzrostu, a jego waga nie mieści się w widełkach oferowanych przez foteliki dostępne na rynku, w świetle prawa możemy z niego zrezygnować. Podobnie jest w sytuacji, kiedy dziecko siedzi na środkowym siedzeniu, pomiędzy dwoma fotelikami umieszczonymi po bokach, a rozmiary kanapy samochodu nie pozwalają na montaż trzeciego fotelika. By było to dozwolone, dziecko siedzące pośrodku musi mieć jednak ukończone 3 lata. Pamiętajmy, że niestosowanie się do obowiązujących przepisów odnośnie przewozu dzieci wiąże się z mandatem w wysokości do 150 złotych.

Bezpieczny fotelik dla dziecka – jak wybrać?

Wiemy już, że przewożenie dziecka w odpowiednio dobranym foteliku jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale również jasno określonym wymogiem prawnym. Jak zatem wybrać fotelik, który zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo? Przede wszystkim nie warto na nim oszczędzać. Tani fotelik samochodowy zakupiony w supermarkecie ochroni co prawda rodziców przed mandatem, jednak niekoniecznie spełni swoją funkcję w przypadku ewentualnego wypadku. Szukając bezpiecznego fotelika, warto sprawdzić sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą tego typu urządzeń. Jednym z nich jest sklep https://www.wozki-foteliki.pl/manufacturer/britax.

Kryteria wyboru fotelika

W przypadku fotelików samochodowych, producenci przeprowadzają tak zwane crash testy, czyli symulowane testy zderzeniowe, imitujące warunki prawdziwej kolizji drogowej. Urządzenia są na ich podstawie oceniane w skali 1-5, a za fotelik spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa uznaje się taki, który w crash teście otrzymał ocenę 3 lub wyższą. Warto również sprawdzić, czy dany model fotelika może pochwalić się certyfikatami i atestami nadawanymi przez organizacje badające bezpieczeństwo, na przykład AA Trust. Jeśli chodzi o dobór konkretnego modelu, pod uwagę powinniśmy brać wagę dziecka, a nie jego wiek czy wzrost. Producenci fotelików samochodowych dla dzieci najczęściej podają przedział wagi, w jakim powinno mieścić się dziecko, by fotelik zapewniał bezpieczeństwo. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać, jest również montaż fotelika zgodnie z jego instrukcją.

 

Dodaj komentarz