Najlepsze gry video dla 10 latka

0

Współczesne dzieci dojrzewają znacznie szybciej niż ich rówieśnicy sprzed 20 lat. Dziesięcioletnie dziecko odbiera swoją osobę jako pełnoprawnego nastolatka i chętnie wybiera popularne w mediach gry video naszpikowane zbędną przemocą oraz niemoralnymi zachowaniami.

Warto pamiętać, iż na dziesięcioletnie dzieci bardzo silny wpływ ma otoczenie i rówieśnicy, w związku z czym będą starały się podążać za modą i robić to samo, co wszyscy, także w kwestii gier video. Jednak nie każdy rodzic zaakceptuje produkcje, w których akcja oparta jest na przemocy, kradzieżach i seksie. Oczywiście musimy mieć świadomość, iż nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni kontrolować wybory dziesięciolatka, szczególnie te w dziedzinie gier komputerowych, warto przynajmniej posiadać minimalną wiedzę na temat rynku gier i oferty zaadresowanej do 10 latków.

Ciekawa gra komputerowa nie musi opierać się na seksie oraz przemocy. Wystarczy ciekawa akcja i dobrze skonstruowana fabuła, a 10 latek będzie zadowolony z gry i obędzie się bez treści dedykowanych starszym graczom. Pomimo popularnych stereotypów gry video mogą być źródłem wiedzy o świecie oraz rozwoju rożnego typu umiejętności. Często współczesne gry oferują tryb kooperacji, w których dwójka graczy może wspólnie rozwiązywać stawiane przed nimi problemy oraz wzajemnie sobie pomagać. Kolejnymi korzyściami płynącymi z wysokiej jakości gier komputerowych są logiczne myślenie, refleks, zdolności manualne i koncentracja, które mogą rozwijać się w trakcie gry.

Jak wybrać grę?

Jeżeli chcemy ustrzec swoje dziecko przed grami naszpikowanymi brutalnymi scenami przemocy i seksu nie powinniśmy mieć większego problemu. Bardzo pomocna jest klasyfikacja PEGI – czyli czarno-białe obrazki na pudełkach gier, dzięki którym dowiemy się jaki jest sugerowany wiek gracza, jakie kontrowersyjne elementy zawiera produkcja (przemoc, wulgaryzmy, broń, hazard, używki itp.) Takie rozwiązanie pomaga rodzicom w krótkim czasie podjąć decyzję, czy dana gra jest odpowiednia dla dziecka. Jeżeli na pudełku gry nie widnieje oznaczenie „PL” to gra sprzedawana jest w oryginalnej wersji językowej i nie ma polskiego tłumaczenia.

Co najlepiej wybrać dla dziesięciolatka by jednocześnie nie był znudzony nową grą i nie wprowadzać go do brutalnego świata produkcji dla dorosłych? Warto postawić na takie gatunki jak symulacja czy strategia. W grach strategicznych dziesięciolatek będzie miał za zadanie pokierować miastem, państwem czy wyspą tak by zapewnić mieszkańcom dobrobyt. W symulacjach dziecko wcieli się w rolę kierowcy, pilota, strażaka lub chirurga.

Gry akcji, zarówno pierwszo- jak i trzecio- osobowe są dynamiczne, mają ciekawą historię i szybkie tempo wydarzeń. Gry logiczne toczą się nieco wolniej, akcja przerywana jest momentami na zastanowienie nad zagadkami, które mogą wdawać się intrygująco trudne nawet dorosłym.

Gry wyścigowe są kolejną wartą uwagi kategorią, idealną dla graczy w każdym wieku. Ich zaletą jest możliwość wyboru spośród najbardziej znanych marek samochodów, osiąganie zawrotnych prędkości a także możliwość odblokowywania sporej ilości zawartości. Kolejna kategoria gier łącząca pokolenia to gry z serii LEGO, w których przyjemność z grania znajdą zarówno dzieci jak i rodzice – tak samo jak w przypadku prawdziwych klocków takie gry nie mają górnej granicy wieku użytkownika.

Dodaj komentarz