Negatywny wpływ smartfona na rozwój dziecka

0

XXI wiek jest okresem prężnego rozwoju technologicznego. Na dziś dzień życie bez smartfona wydaje się niemożliwe. Jest to podyktowane kilkoma czynnikami. Posiadanie jest praktycznie jedyną formą kontaktu z drugą osobą, a smartfon dość często służy także ku rozrywce. Można na nim korzystać z internetu, przeglądać witryny internetowym, słuchać muzyki, grać w gry czy oglądać filmy na youtubie. Możliwości jest na prawdę dużo i nie bez powodu dzisiejsze urządzenia określane są mianem komputerów przenośnych.

Powszechność smartfonów stwarza również spore zagrożenie. Dotyczy ono głównie dzieci, które coraz częściej wolny czas spędzają przed wyświetlaczem, zamiast na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników.

Problemy szkolne

Dość często dziecko, które posiada smartfona narażone jest na problemy w szkole. Wraz z czasem taka osoba zaczyna coraz bardziej uzależniać się od sieci i gier, co przekłada się bezpośrednio na niekorzystną sytuację w szkole. Problemów związanych z tym tematem może być sporo.

Dziecko może korzystać z telefonu w trakcie zajęć lekcyjnych, ignorują całkowicie wiedzę przekazywaną na lekcjach. Dziecko jest wyłączone i zwraca uwagę jedynie na swój wyświetlacz. Kolejną częstą przypadłością jest nieodrabianie zadań domowych. Oba przypadki przekładają się na znacznie mniejszy zasób wiedzy, a co za tym idzie na gorsze oceny. Ma to również wpływ długofalowy. Dziecko przechodząc z klasy do klasy musi posiadać coraz to obszerniejszą wiedzę. Niestety telefon często uniemożliwia to. Z biegiem czasu młodzieniec zaczyna mieć coraz to większe problemy, które spowodowane są brakiem podstawowej wiedzy.

Izolacja

Dziecko posiadające urządzenie przenośne zatraca się w nim często na wiele godzin. Spędza je najczęściej w zaciszu domowym. Może to przekładać się izolację dziecka od świata rzeczywistego. W przyszłości przekłada się to na nieśmiałość i niepewność w podejmowaniu decyzji. Świat rzeczywisty dla dziecka będzie wydawać się coraz to bardziej obcy, co może mieć zgubny wpływ. Również kontakt z rówieśnikami może być znacznie ograniczony właśnie z powodu nieśmiałości.

U dziecka spędzającego za dużo czasu na smartfonie dość często występują problemy z system wartości. Dla takiej osoby telefon jest ważniejszy niż żywy człowiek. Sprawia to, że dziecko, a potem nastolatek większość czasu spędza samotnie. Jedyną formą spędzania wolnego czasu jest korzystanie z telefonu.

Nadwaga

Dziecko uzależnione od telefonu przykłada coraz mniejszą wagę do ruchu oraz odpowiednich nawyków żywieniowych. Wraz z czasem przekłada się to na wzrost wagi i problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Taka nadwaga może z czasem przerodzić się w otyłość jeśli rodzice nie zareagują w porę. To natomiast wiąże się z takimi chorobami jak cukrzyca czy nadciśnienie. Wraz z nadwagą idzie w parze niska samoocena i depresja. Dość często taka osoba jest po prostu wyśmiewana i obrażana przez rówieśników

Podsumowanie

Reasumując, jeśli dziecko posiada telefon od najmłodszych lat to warto zainteresować się tym tematem. Należy reagować odpowiednio szybko zanim dziecko zostanie całkowicie pochłonięte przez wirtualny świat. Telefon dla młodej osoby może okazać się nawet destrukcyjnym pomysłem.

Uzależnione dziecko zaczyna przykładać mniejszą wagę do nauki oraz lekcji, co przekłada się na późniejsze problemy w szkole. Dodatkowo taka osoba woli spędzać czas w samotności i izolacji. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi nadwagi, a potem otyłości. Wiąże się to z licznymi chorobami. Warto więc zainteresować się dzieckiem i nie dawać mu spędzać za dużo czasu na urządzeniu przenośnym.

Dodaj komentarz