Pięć faktów na temat rodzicielstwa, o których… nikt nie mówi

0

Co warto wiedzieć o byciu rodzicem? Każda rodzina jest inna, a każdy z nas jest zupełnie innym rodzicem. Jednak są pewne rzeczy, które się nie zmieniają, są dość oczywiste i można “nauczyć się ich od innych”. Co warto wiedzieć na temat rodzicielstwa i “uniwersalnych prawdach”?

 

Tak więc niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem po raz pierwszy, czy spodziewasz się czwartego dziecka, prawdopodobnie będziesz w stanie zidentyfikować kilka, jeśli nie wszystkie, z tych zaskakujących, a czasem zabawnych prawd dotyczących rodzicielstwa.

1.   Jako rodzic będziesz zarówno kwestionować, jak i doceniać swoje umiejętności rodzicielskie

W rzeczywistości będą dni, kiedy poczujesz, że rodzicielstwo jest błędem. Nie czuj się źle, że tak się czujesz. Każdy, kto mówi, że zawsze świeci słońce i tęcze, kłamie. Każdy ma dni, kiedy zastanawia się, czy naprawdę ma prawo być rodzicem. Zaufaj nam. Okaże się często, że rodzicielstwo będzie dużo trudniejsze niż przypuszczałeś początkowo. W rzeczywistości większość rodziców zakłada, że etap noworodka z kolką jest najtrudniejszym okresem rodzicielstwa. Ale poczekaj, aż nastolatek zacznie jeździć lub umawiać się na randki. Będziesz tęsknić za dniami, w których Twoim największym zmartwieniem było to, czy Twoje dziecko miało drzemkę.

1.   Jako rodzic będziesz pełnić rolę tłumacza swojego dziecka

Przez jakiś czas będziesz jedyną osobą, która zrozumie twoje dzieci lub wie, co mówią. Dzięki temu staniesz się łącznikiem między nim a dorosłymi. Więc w zasadzie staniesz się dla nich tłumaczem i zaczniesz mówić takie rzeczy jak: „On jest głodny”, „Ona prosi o mleko” lub „Boją się ludzi z brodami. Przepraszam”. Brzmi zabawnie, ale… tak właśnie będzie!

1.   Zrobisz wszystko, by zadbać o wykształcenie swojego dziecka

Zajęcia pozaszkolne? Najlepsze przedszkole w mieście? A może angielski dla dzieci od drugiego roku życia w Baby English Center w Łodzi: https://babyenglishcenter.pl/oferta-nauki-jezyka-angielskiego-w-lodzi/? Jako rodzic nie będziesz żałować żadnych pieniędzy na edukację swojego dziecka. Hiszpański? Proszę bardzo! Dobry żłobek zamiast nowej kurtki na zimę dla siebie? Oczywiście, że tak! Prawda jest taka, że dla swojego dziecka zrobisz absolutnie wszystko. To w pełni normalne i bardzo się chwali. Pamiętaj tylko o jednym – nie przesadź z naciskiem na naukę oraz wypośrodkuj czas wolny. Dziecko musi mieć czas zarówno na naukę, jak i na zabawę.

1.   Twoje życie odmieni się o milion stopni!

Twoje życie jako rodzica zmieni się. Ostatecznie konto na Netfliksie będzie sugerować wyłącznie bajki i programy dla dzieci. Nie znajdziesz czasu dla siebie, a okaże się, że kot czy pies nie są już problemem numer jeden w domu. Biedne małe futrzaste dziecko było do tej pory w centrum uwagi, dopóki nie pojawiło się ludzkie dziecko. Teraz zaczniesz się zastanawiać, „kiedy ostatnio wlałem świeżą wodę do miski psa?”.

 

1.   Zawsze będzie ci brakować czasu

Nieważne, czy masz dzieci, czy nastolatki, obowiązki, wspólne przejazdy, bieganie po okolicy – to wszystko sprowadza się do torturująco długiej listy rzeczy do zrobienia. Ciągle coś się dzieje, ciągle gdzieś trzeba iść lub coś zrobić. Tak właśnie wygląda życie z dzieckiem. Jeszcze jedno – rzeczywistość jest dla wielu rodziców ogromnym szokiem kulturowym. Po tym, jak emocje związane z nadejściem dziecka przeminą, robienie tych samych rzeczy dzień po dniu może być naprawdę nudne. Niekończący się cykl karmienia, spania i zmiany pieluch wystarczy, aby doprowadzić każdego do szaleństwa.

 

Chociaż czasami bycie rodzicem może być irytujące, czasami bycie czyjąś mamą lub tatą jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu. Będziesz kochać – i nienawidzić – każdy etap rodzicielstwa.

Dodaj komentarz