Pierwsza wizyta u stomatologa – jak przygotować na nią dziecko?

0

Little girl talking to the dendist. Child in the dentist's office. Woman in a uniform

Wielu rodziców myśli, że pierwsza wizyta u stomatologa ze swoim dzieckiem powinna odbyć się dopiero w momencie wyrośnięcia pierwszych zębów stałych. Jest to kardynalny błąd, który może zaważyć na stanie uzębienia pociechy i doprowadzić do poważnych konsekwencji w dorosłym życiu. Równie złe jest podejście, kiedy udajemy się do stomatologa w momencie, kiedy dziecku zaczyna coś doskwierać – w tym momencie istnieje duże ryzyko, że doszło do poważniejszych zmian w jamie ustnej, które będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Pierwsza wizyta – kiedy?

 

Gabinety stomatologiczne, które dbają o swój asortyment dla stomatologów i cenią sobie każdego pacjenta, powinny posiadać w swojej ofercie również materiały stomatologiczne, które znacznie ułatwią kontakt na linii dentysta-małe dziecko. Nie należy się obawiać pierwszej wizyty. Jeśli zostanie przeprowadzona ona odpowiednio wcześnie, będzie to jedynie wizyta adaptacyjna, gdzie nasza pociecha będzie mogła oswoić się z przestrzenią i przyjrzeć uważnie wszystkim sprzętom. Dentysta posadzi dziecko na fotelu i tylko zajrzy do buzi, dmuchając przy tym zimnym powietrzem – pozwoli to zaznajomić się z podstawowymi procedurami, a przy okazji uświadomi małemu pacjentowi, że stomatolog nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z bólem.

Pierwsza wizyta powinna być przeprowadzona w wieku 2-3 lat, kiedy jest dziecko ma wszystkie zęby mleczne widoczne. Da to dentyście pierwszy ogląd i pozwoli wstępnie ocenić, jakie są predyspozycje pacjenta w przyszłości.

Tak wczesna interwencja ma dwie główne zalety; po pierwsze dziecko zostaje oswojone z gabinetem, dentystą i całym osprzętem, jednocześnie kojarząc, że wizyta może być ciekawa i przyjemna. Drugim ważnym aspektem jest możliwość wykrycia wcześniejszych wad uzębienia i odpowiednio wczesna korekta.

 

Jak wybrać dobrego stomatologa?

 

Istotnym czynnikiem będzie odpowiednie podejście stomatologa do dziecka. Poczucie bezpieczeństwa i odrobina zabawy, to coś, co z pewnością sprawi, że małemu pacjentowi wizyta i czas spędzony w gabinecie, nie będą kojarzył się źle, a wręcz przeciwnie – będzie to przyjemność. Stomatolog, któremu powierzamy opiekę nad dzieckiem powinien być przede wszystkim cierpliwy, a sam gabinet wyposażony w asortyment stomatologiczny dostosowany do pracy z najmłodszymi i zabawki, takie jak kolorowanki, samochodziki i lalki, które pozwolą się zając naszemu dziecku w trakcie oczekiwania. Sam czas czekania na wizytę również nie powinien być zbyt długi – zniecierpliwienie ogarniające malucha może negatywnie wpłynąć na odbiór całej wizyty.

 

Jak przygotować dziecko na wizytę?

 

Przede wszystkim należy mu wytłumaczyć, że wizyty u stomatologa są obowiązkiem, jednak nie muszą się wiązać z nieprzyjemnościami. W trakcie rozmowy nie należy używać słowa „ból” i „nie będzie bolało” – dzieci mają tendencję do kojarzenia takich słów, nawet jeżeli nie używamy ich w pejoratywnym kontekście.  Należy również przekonać dziecko, że dbanie o swoje zęby jest kluczowe, aby uniknąć problemów w przyszłości.

 

Z pozoru licówki są dla każdego, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przystąpienie do tego zabiegu. Jednak jest pojawią się jakieś przeszkody, stomatolog z pewnością cię o nich poinformuje i w razie takiej możliwości przedstawi rozwiązanie alternatywne.

 

 

Dodaj komentarz