Przygotowanie mieszkania pod małego domownika

0

Jedną ze szczęśliwszych informacji w życiu każdej kobiety jest moment, kiedy dowiaduje się, że zostanie mamą. Mimo, że chwila ta niesie ze sobą wiele obaw i wątpliwości co do tego, czy damy radę sprostać takiemu wyzwaniu w przyszłych mamach budzą się również pewne instynkty. Jednym z nich jest typowy syndrom wicia gniazda, który w potocznym tłumaczeniu oznacza tyle, co chęć jak najlepszego przygotowania mieszkania pod małego lokatora. Każda z przyszłych mam chce dla swojego potomka jak najlepiej – późniejsze etapy ciąży skutkują więc chęcią idealnego wysprzątania całego mieszkania i chęcią zmian w wystroju wnętrz, które dotychczas wydawały się przytulne i piękne.

Syndrom taki występuje u każdej przyszłej mamy i jest to coś zwyczajnego. Wystrój wnętrz jest zazwyczaj czynnością, której nie da się uniknąć w oczekiwaniu na potomka. Elementem najważniejszym jest dokładne uporządkowanie przestrzeni, która służy tylko i wyłącznie pracy. Każdy z nas ma bowiem opłakany w skutkach syndrom „chomikowania” drobnych, jak i tych większych przedmiotów. Chcąc cieszyć się wolną przestrzenią i dać naszemu dziecku jak najlepsze warunki powinniśmy pozbyć się zbędnych gratów i elementów, które są obecnie mało przydatne. Warto jednak zadanie wynoszenia ciężkich pudeł czy mebli powierzyć mężczyźnie – kobieta w ciąży chcąc dbać o zdrowie dzidziusia powinna dbać przede wszystkim o siebie. Dziś przedstawimy kilka prostych kroków, które powinniśmy wykonać chcąc, aby nasze mieszkanie było gotowe na narodziny nowego domownika.

Zrób generalne porządki

Podstawowym zabiegiem, który każda z przyszłych mam powinna wykonać w swoim domu jest jego generalne sprzątniecie. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że zbędne przedmioty czy uwielbiane przez nas gadżety – które są bynajmniej niezbędne powinni znaleźć się w koszu lub na strychu. Każda, nawet najmniejsza rzecz to pewnego rodzaju drobiazg, który zabiera przestrzeń na aranżację mieszkania dla naszego dziecka. Za małe ubrania, czy miliard par butów na różne pory roku umieścić możemy chociażby w sprytnym i wygodnym schowku, jakim jest bez wątpienia pawlacz.

Wyrzuć bibeloty

Chyba każdy z nas posiada w domu masę figurek, drobnych gadżetów i ozdób, które zalegają na naszych komodach i półkach. Faktem jest jednak, że tego typu przedmiotu jedynie zbierają kurz, którego powinno być jak najmniej, kiedy jest w domu malutkie dziecka. Usunięcie tego typu gadżetów wpłynie również na skrócony czas sprzątania, bo podnoszenie i indywidualne czyszczenie każdej figurki to prawdziwa męczarnia!

Zaaranżuj pokoik dla swojej pociechy

Kwestią niewątpliwie ważną przed narodzinami dziecka jest wstępne zaaranżowanie jego pokoju. Wiadomym jest, że we wczesnych miesiącach życia nasza pociecha spała będzie w łóżeczku zlokalizowanym w sypialni rodziców ale już za kilka miesięcy nasz potomek potrzebował będzie oddzielnego pokoiku. Aranżując pokoik dla naszego szkraba powinniśmy postawić na ogromną ilość kolorowych elementów. Typowo dziecięce, pastelowe ściany, ulubione zabawki, łóżeczko, niezbędny przewijak i akcesoria niezbędne do pielęgnacji naszej pociechy. Faktem jest bowiem, że okres pomiędzy pierwszym dniem, a pierwszymi urodzinami naszej pociechy zlatuje wyjątkowo szybko!

Zaopatrz się w niezbędne produkty i kosmetyki

Mimo, że kwestia zaopatrzenia się w niezbędne produkty i kosmetyki może wydać się nieco paradoksalna mówiąc o przygotowaniu mieszkania – jest to ważny element, gdyż wymaga wygospodarowania ogromu wolnej przestrzeni. Chcąc zadbać o naszą pociechę przed jej narodzinami powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć kwestię tego, które z szafek, szaf i szafeczek będą zaaranżowane pod gadżety naszej pociechy. Warto pamiętać o tym, że ubranka dziecięce wbrew pozorom zajmują sporo miejsca i zaopatrzyć się w nieco większą komodę lub szafę!

Pierwsze łóżeczko

Chyba nikt nie będzie polemizował z tym, że najważniejszym i pierwszym mebelkiem naszego dziecka jest wygodne łóżeczko. Aranżując mieszkanie warto pamiętać o tym, żeby wyznaczyć miejsce idealne pod takie łóżeczko. Nie powinniśmy stawiać łóżeczka w okolicy grzejnika ani okna – miejscem najbardziej optymalnym będzie środek pokoju – pod ścianą. Ważna jest wielkość łózka – te nieco większe posłuży naszemu dziecku również w późniejszych latach życia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli łóżeczek – według nas zdecydowanie warto postawić na łóżeczka o wyjmowanej części-ściance. W późniejszych latach będzie to ogromnym ułatwieniem, pozwalającym naszej pociesze na samodzielne wychodzenie z łóżeczka. Kwestią, na która należy bez wątpienia zwrócić uwagę dobierając idealne łóżeczko dla swojego dziecka jest wygodny i wyprofilowany materacyk. Jego wybór decydować może bowiem o tym, jak będzie rozwijał się kręgosłup dziecka. Powinniśmy zadbać o to, aby materac, którym jest wysłane łóżeczko był przede wszystkim miękki –ale nie nadto. Warto zadbać również o odpowiednią pościel do łóżeczka. Poduszka powinna być produktem hipoalergicznym, a kołderka nie za cienka i nie za gruba. Ważne jest również to, aby zadbać o kolorowe, pastelowe poszewki. Prawdą jest bowiem, że kolory zbyt ciemne mogą jeszcze bardziej wystraszyć naszą pociechę, kiedy obudzi się w środku nocy.

Podsumowanie

Kwestia aranżacja mieszkania pod narodziny dziecka jest bardzo ważna, gdyż nie decyduje tylko o komforcie naszego dziecka ale również naszym – rodziców. Ważne jest, aby pamiętać o kilku elementach, dzięki którym urządzenie mieszkania pod nasze  dziecko będzie znacznie prostsze. Nie warto zamartwiać się kwestią finansową oraz tym, czy stać nas czy nie na generalny remont całego mieszkania – faktem jest bowiem, że największym prezentem i jednocześnie największy komfort zapewnimy dziecku w sytuacji, kiedy będzie czuło się kochane.

 

Wymarzony dom w Białymstoku znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/domy/bialystok

Wymarzone mieszkanie w Białymstoku znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/mieszkania/bialystok

Dodaj komentarz