Rozwój dziecka, a czas spędzony na smartphonie. Szkodliwy wpływ telefonu na dziecko

0

Obecnie już nawet bardzo małe dzieci przyzwyczajane są do telefonów – najczęściej oglądają na nich bajki, a wraz z wiekiem grają w gry. Jest to bardzo negatywne zjawisko, ponieważ smartphony wpływają na rozwój dziecka oraz mogą nieść ze sobą wiele skutków dla prawidłowego rozwoju. Potwierdzają to liczne badania przeprowadzona w ostatnich latach przez naukowców. Niestety wielu rodziców wciąż nie jest świadomym tego, jak dużym zagrożeniem są dla dzieci telefony oraz tablety. Łatwiejszym rozwiązaniem preferowanym przez dużą część rodziców jest danie dziecku do ręki kolorowego ekranu, aniżeli wymyślania kreatywnych zabaw i wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

Czas spędzony przed telefonem, a rozwój dziecka

Rozwój dziecka jest uwarunkowany nie tylko względami genetycznymi, ale również wpływem środowiska i bodźcami, które do niego docierają. Ważnym elementem, które przyczynia się do rozwoju dziecka oraz utrzymaniu organizmu w prawidłowym stanie fizjologicznym jest odpowiednia ilość snu. Światło emitowane przez ekran telefonu negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny i przyczynia się do nawet dwukrotnego jej spadku. Skutkuje to nie tylko problemami z zasypianiem, ale także znacznie obniża jakość snu dziecka. Małoletni, którzy spędzają sporo czasu przed ekranem smartphone nie tylko gorzej śpią, ale również mniej – badania dowodzą, że ich sen skraca się nawet o godzinę. Skutkuje to przewlekłym zmęczeniem, niewyspaniem, a pośrednio większym rozdrażnieniem i mniejszą zdolnością koncentracji.

Wpływ telefonów na rozwój mowy u dzieci

Liczne badania dowodzą, że dzieci do lat dwóch, które spędzają przed smartphonem dużo czasu, znacznie wolniej opanowują zdolność mówienia oraz komunikacji. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich dzieci, ale zdecydowanej większości. Dzieci mniej czasu spędzają z ludźmi, a więc nie mają możliwości przysłuchiwania się ich wypowiedziom, co skutkuje znacznie uboższym słownictwem oraz przyswajaniem mowy. Przez brak możliwości odpowiedniego (stosownego do wieku) komunikowania się z innymi, dziecko może stać się nerwowe oraz zdezorientowane.

Problemy emocjonalne i psychiczne – skutek nadmiaru bodźców

Smartphony i aplikacje z których korzystają dzieci (dotyczy to również filmów) nie tylko emitują niezbyt przyjazne dla oczu światło, ale także dostarczają dziecku zbyt wielu bodźców, z którymi młody i niedojrzały jeszcze organizm nie potrafi sobie poradzić. W konsekwencji może to prowadzić do nadmiaru bodźców odbieranych przez dziecko. Zbyt długie przebywanie przed ekranem smartphona czy innego urządzania elektronicznego (np. tableta) może skutkować nie tylko wyalienowaniem z rzeczywistości, ale także prowadzić do stanów lękowych, nerwic, depresji, a także agresji względem siebie lub innych. Bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla rozwoju dziecka jest także uzależnienie od telefonu. Wbrew pozorom ofiarą uzależnień nie padają jedynie dorośli ludzie, ale również dzieci – najczęściej uzależniają się one właśnie od urządzeń elektronicznych oraz internetu.

Najważniejszy zdrowy rozsądek

We wszystkim warto jest zachować umiar. Raz na jakiś czas dziecko może skorzystać z telefonu, żeby coś obejrzeć czy zagrać w grę. Warto jednak dokładnie obserwować ile czasu dziecko spędza przed ekranem elektronicznych urządzeń oraz kontrolować jego poczynania w internecie. Pozwoli to ustrzec najmłodszych przed wieloma zagrożeniami, a tym samym znacznie zminimalizować negatywny wpływ urządzeń na rozwój dziecka. Ponadto warto jest zachęcać dziecko, aby jak najwięcej czasu spędzało na innych rozrywkach – na przykład spotkaniach i kontaktach z rówieśnikami czy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Te czynności pozwalają na lepszy rozwój oraz funkcjonowanie.

Dodaj komentarz