Słynne duńskie zabawki – myszki Maileg

0

Dorthe Mailil jest projektantką i ilustratorką mieszkającą i pracującą w Herning w Danii. Być może najbardziej znana jest jako właścicielka i dyrektor kreatywna stojąca za Maileg, uroczą marką zabawek, które łączą nowoczesny skandynawski design postaci z ciekawą lekturą – dołączane są bowiem do nich fantazyjne książeczki. Wszystko wykonane jest z charakterystyczną dla Duńczyków starannością i dbałością o szczegóły. Najsłynniejszą serią zabawek tej firmy są myszki Maileg, ale w jej ofercie można znaleźć również inne zwierzątka i dodatki.

Pasja Dorthe do projektowania rozpoczęła się w młodym wieku, co skłoniło ją do zapisania się do prestiżowej duńskiej szkoły projektowania w 1996 roku, gdzie mogła kontynuować karierę w dziedzinie projektowania graficznego. Dorthe uzupełniła także swoją edukację studiami w L’ecole D’art w Marsylii i Paryżu, które, jak podaje, przyczyniają się do inspiracji wieloma słodkimi i nostalgicznymi szczegółami, które definiują markę Maileg.

Powstanie firmy

Na jeden z klasowych projektów w tamtych szkołach, Dorthe stworzyła charakterystyczną glinianą postać o przesadnych proporcjach, której odważna osobowość i urok natychmiast podbiły serca całej klasy. Ten pojedynczy stworek szybko przerodził się w całą rodzinę, a Dorthe przeniosła się z gliny na tkaniny. Odkrywając, że praca nad nimi daje jej ogromną przyjemność oraz satysfakcję, postanowiła pójść za ciosem. Dorthe i jej mąż Erik założyli Maileg w 1999 roku – łącząc swoje nazwisko „Mailil” z „leg”, duńskim słowem oznaczającym zabawę.

Urocze zabawki

Od czasu założenia Maileg, Dorthe zdobyła wiele nagród i wyróżnień zarówno za swoje zabawki, jak i za dobrze rozpoznawalne ilustracje, które pojawiają się na całym świecie w książkach, czasopismach, a nawet programach telewizyjnych. Dorthe nadal dba o kreatywny rozwój firmy, przyczyniając się do rosnącej rodziny zwierzątek. Tworzą ją wspomniane już wcześniej myszki Maileg, ale rodzina obejmuje również króliczki i innych przyjaciół z lasu, a także familię Ginger. Wszyscy oni żyją w uroczym świecie ręcznie szytej odzieży, nowoczesnych mebli i zabawnych akcesoriów. Dorthe nigdzie nie rusza się bez szkicownika w dłoni, bo jak twierdzi, nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie inspiracja do kolejnego poszerzenia rodziny jej stworzonek. Ilustratorka podobno nawet w nocy się z nim nie rozstaje, trzymając go na nocnym stoliku.

To dlatego właśnie myszki Maileg i ich przyjaciele są tak kochane przez dzieci na całym świecie. Nie mogło być inaczej, skoro zajmują tak ważne miejsce w sercu ich kreatorki, niezwykłej Dorthe Mailil.

Dodaj komentarz